AnasayfaTakvimGaleriSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap
Sitemize Üye Alımı Vardır ! Yetkili Olmak İstiyenler Admin veye Bilge Admine Ö.m Atabilirler.

Paylaş | 

Evrenin Oluşumu [KonuAlatım]

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Başarı Puanı : 419
Rep Puanı : 3

Para Cüzdanı
Para Para: 0

MesajKonu: Evrenin Oluşumu [KonuAlatım]   C.tesi Mayıs 29, 2010 2:51 pm

Evrenin Oluşumu

Evren var olan her şeyi içine alır.En küçük atom altı parçacıkları ve evrenin em büyüm yapısı olan galaktik süper kümelere kadar.Kimse evrenin ne kadar büyük olduğunu bilmiyor ama astronomlar her biri ortalama 100 milyar yıldızdan oluşan 100 milyar galaksi içerdiğini tahmin ediyorlar.Evrenin oluşumu hakkında en çok kabul gören kuram Büyük Patlama Kuramıdır.Evrenin 13 Milyar yıl önce müthiş bir patlama -Büyük Patlama- sonucu oluştuğunu öne sürüyor.Başlangıçta evren genişledikçe soğuyan gazdan oluşan bir gaz kümesiydi.Yaklaşık bir milyar yıl sonra bu gaz büyük olasılıkla soğuyarak ilkel galaksi adı verilen yerel düğümler haline geldi.Bunu izleyen 5 Milyar boyunca ilkel galaksiler yoğunlaşarak içinde yıldızların doğduğu galaksiler oluşturdu.Milyarlarca yıl sonra günümüzde cisimler kütle çekimi tarafından bir arada tutulduğu bölgeler var sa da (örneğin: galaksilerin birçoğu tutulduğu bölgeler bulunur) evren,bir bütün olarak hala genişlemesini sürdürmektedir.Büyük Patlama Kuramı evrenin her yününde eşit olarak gelen sıcaklığı düşük fon ışınımın büyük patlama sırasında oluşmuş ışınımın kalıntısı olduğunu sanılmaktadır.Kozmik fon ışınımının sıcaklığındaki ufak dalgacıkların evrenin başlangıçtaki yoğunluğundan oluşmuş küçük dalgalanmaları gösterdiği düşünülmektedir.Galaksiler işte bu dalgalanmaların sonunda meydana gelmiştir.Evrenin kapalı ya da açık bir evren olup olmadığı yani genişlemesinin bir gün son erip büzülmeye başlayıp başlayamayacağı ya da sonsuza kadar genişlemeye devam edip etmeyeceği henüz bilinmiyor

Kaynak: Evren Popüler Bilim Kitapları

Sorunlarınız Varsa Kayıt Olup Sorabilirsiniz !
Kullanıcı profilini gör http://dersmatik.yetkinforum.com
BiLGe aDMiN
Admin
Admin

Başarı Puanı : 406
Rep Puanı : 33

Para Cüzdanı
Para Para: 0

MesajKonu: Geri: Evrenin Oluşumu [KonuAlatım]   Perş. Haz. 03, 2010 5:51 am

Çok ii Anlatım ve hocanın 4 saate anlattığını sen 2 dakkda anşttın üsper naladım teşekür ederim
Kullanıcı profilini gör

Evrenin Oluşumu [KonuAlatım]
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» OLAY ÇEVRESİNDE OLUŞAN EDEBİ METİNLER
» Kelebekler....
» Vücudumuzda Hiç Ağrı Hissetmeseydik