Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Sitemize Üye Alımı Vardır ! Yetkili Olmak İstiyenler Admin veye Bilge Admine Ö.m Atabilirler.

İtalya Cephesi [Konu Anlatım]

2 posters
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin

Başarı Puanı : 419
Rep Puanı : 3

Para Cüzdanı
Para Para: 0

İtalya Cephesi [Konu Anlatım] Empty
MesajKonu: İtalya Cephesi [Konu Anlatım]   İtalya Cephesi [Konu Anlatım] I_icon_minitimeÇarş. Haz. 02, 2010 12:16 pm

İtalya Cephesi

İtalya Cephesi [Konu Anlatım] 24w4uty

Müttefikler, Kuzey Afrika’daki Alman askeri varlığını ortadan kaldırdıktan sonra İtalya'ya yöneldiler. İtalya'ya bir çıkarma yapılmasından önce Sicilya adasındaki Alman askeri gücünün de kırılması gerekmiştir.

Sicilya çıkarması 10 Temmuz 1943 günü, "Husky Harekâtı" kod adıyla başlatılmış ve adanın güney doğu sahillerine yapılmıştır.

3 Eylül 1943'de Müttefikler İtalya yarımadasına çıkarma yaptılar. İtalya topraklarına Müttefik çıkarması iki noktadan yapılmıştır. General Montgomery’nin 8. Ordusu, Sicilya’dan hareketle dar Messina boğazını geçerek İtalyan çizmesinin parmak ucuna çıkmıştır.

İkinci çıkarma operasyonu olan Salerno çıkarması ise, Salerno'nun güneyindeki iki plaja, bir İngiliz, bir Amerikan kolordusu tarafından yapılmıştır. Çıkarmanın üçüncü gününde Müttefik haraketı durdurulmuş, ancak ilerleyen günlerdeki takviyeler ve ağır bombardımanlar sonucu sağlam bir köprü başı oluşturulabilmiştir.

Aynı gün İtalya, Müttefiklerle bir mütareke imzaladı, fakat bu mütareke Salerno çıkarmasına kadar gizli tutuldu.

Çıkarma birlikleri esas hedefleri olan Napoli'ye Harekâtın üçüncü haftasında ulaşıyorlar.
22 Ocak 1944'te Müttefikler Roma’nın 40 km. güneyinde, Anzio’ya bir çıkarma daha yapıyorlar.
Çok çetin çatışmalarla geçen İtalya savaşları, 29 Nisan 1945'te İtalya topraklarındaki Alman birliklerinin müttefiklere teslim olmasıyla sona ermiştir.
http://dersmatik.yetkinforum.com
BiLGe aDMiN
Admin
Admin
BiLGe aDMiN

Başarı Puanı : 406
Rep Puanı : 33

Para Cüzdanı
Para Para: 0

İtalya Cephesi [Konu Anlatım] Empty
MesajKonu: Geri: İtalya Cephesi [Konu Anlatım]   İtalya Cephesi [Konu Anlatım] I_icon_minitimeÇarş. Haz. 02, 2010 3:36 pm

çok teşekkür ederim thank you paylaşım için:)[b] I love you I love you

İtalya Cephesi [Konu Anlatım]
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ÇanakkaLe Cephesi[Konu Anlatım]
» Kafkasya Cephesi [Konu Anlatım]
» Kanal Cephesi[Konu AnLatım]
» Irak Cephesi[Konu Anlatım]
» FİLİSTİN – SURİYE CEPHESİ[Konu AnLAtım]