Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Sitemize Üye Alımı Vardır ! Yetkili Olmak İstiyenler Admin veye Bilge Admine Ö.m Atabilirler.

Barut [Konu Anlatım]

3 posters
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin

Başarı Puanı : 419
Rep Puanı : 3

Para Cüzdanı
Para Para: 0

Barut [Konu Anlatım] Empty
MesajKonu: Barut [Konu Anlatım]   Barut [Konu Anlatım] I_icon_minitimeÇarş. Haz. 02, 2010 12:19 pm

Barut

Barut [Konu Anlatım] 180px-Pyrodex_powder_ffg

1800'lerin ikinci yarısı boyunca barut, güherçile, kükürt ve odun kömürünün bir karışımı olan "kara barut" anlamına geldi.

Baruta ilk gönderme, geçici olarak 800'lerin ortasına tarihlenen bir Taocu metinden, Zhenyuan miaodao yaolüe'den bir bölüm olabilir. Günümüze kalan en eski barut formülleri 1040'lardan bir askeri kitapta, Wujing zongao'da bulunabilir. Bu kitaptaki üç formül en fazla %50 güherçile içerir; bu, patlama için yeterli değildir; ama yanıcı etki için yeterlidir. Patlayıcı barut için en uygun formül, %75 güherçile, %10 kükürt, %15 yumuşak odun kömürü içerir. Çinliler barutu silah olarak ilk defa 904 yılında patlayıcı olarak kullandılar. Adını "uçan ateş" koymuşlardı. Ardından barut bombalarını mancınıklarda da kullanmaya başladılar. Barutun kayıtlı ilk itici güç olarak kullanılması 1132 yılında bambudan yapılmış toplarda kullanılması denemeleridir. Metal boruya sahip topların kullanımı 1268-1279 tarihleri arasında Moğollar ile Song Hanedanlığı arasındaki savaşta görülür.

Barutun Araplar tarafından kullanılması 13. yüzyılda gerçekleşmiştir.

Barutun Avrupa'ya nasıl geldiği hakkında fazla bir bilgi yoktur. Bazı tarihçiler İpek Yolu yoluyla geldiğine inanmakta, bir grup da, barutun Avrupa'da Çin'den bağımsız olarak icat edildiğini savunmaktadır.
1846 yılında İtalya'da Soprero,İsveç'te Schönbein ve Fransa'da Böttger adlı kimyagerler ayrı ayrı çalışarak Nitrogliserin ve Nitroselüloz ( veya pamuk barutu) adı verilen barut çeşidini buldular. bu patlayıcılar olumlu olduğundan, birçok kişi bunları tekamül ettirmek için çaba sarf etti 1886'da Fransız kimyager Vielle silahlarda kullanılabilen ilk dumansız barutu yaptı.
(Kara barut) Barut ağırlıkça 15 birim potasyum nitrat (bazen yerine sodyum nitrat), 3 birim odun kömürü tozu ve 2 birim kükürdün karışımından oluşur. Bu oran yüzyıllar boyunca değişiklikler göstermiştir. Amaca göre oranı değiştirilebilir. Barut imalinde kullanılan bu üç kimyasal madde kolayca öğütülüp toz haline getirilebilir ve karıştırılır.

Bu suretle yapılan baruta (un barutu) denilmekteydi. Bunun birçok sakıncası bulunmaktaydı. Bu karışım fıçılar içerinde nakledilirken patlama tehlikesi vardı. Ayrıca barutun yapıldığı maddelerin farklı özgül ağırlıkları olduğundan, fıçıda durduğu sürece ayrılarak bozuluyordu. Son olarak da rutubetten etkilenerek topraklaşıyor ve yanma özelliğini kaybediyordu. Bu sorun da yine 1400 yıllarında taneli barut yapılarak çözüldü. Şöyle ki toz haline getirilen üç kimyasal madde alkol ile karıştırılarak sulandırıldı ve sonra basınç ile kurutularak taneler haline getirildi.

Bu tane barutun daha çabuk yandığı ve daha güçlü olduğu görüldü. Bu barut yine de mükemmel değildi. Atış yapıldığı zaman etrafı kesif bir beyaz duman kaplıyor ve birkaç top salvosundan sonra savaş alanı simsiyah oluyordu. Ayrıca tüfeklerde ve toplardan çıkan duman silahların yerini belli ediyordu. Bunlardan başka kara barut namlularda yapışkan bir tortu bırakıyor ve bir süre sonra bu birikintiler yüzünden gülle veya kurşun (ağızdan dolma) silaha sığmaz oluyordu. Atıştan hemen sonra namlu temizlenmezse,bu yapışkan tortunun içindeki kükürt kalıntıları rutubet alarak sülfürik aside dönüşüyor ve namlu içini kemirerek çürütüyordu. Duman ve tortular yüzünden doğan sorunlar başka bir barutun yapılmasını zorunlu kıldı.

(Dumansız barut): 1886'da Fransız kimyager Vielle silahlarda kullanılabilen ilk dumansız barutu yaptı.
Nitroselüloz (pamuk barutu): alkolle karıştırılıp hamur haline getirildik den sonra ince şeritler ve taneler halinde kesilerek kurumaya terk edilir.
http://dersmatik.yetkinforum.com
BiLGe aDMiN
Admin
Admin
BiLGe aDMiN

Başarı Puanı : 406
Rep Puanı : 33

Para Cüzdanı

MesajKonu: Geri: Barut [Konu Anlatım]   Barut [Konu Anlatım] I_icon_minitimePerş. Haz. 03, 2010 5:43 am

Günümüzde çok kullanılmıyor artık direk füze bomm:)
Admin
Admin
Admin
Admin

Para Cüzdanı

MesajKonu: Geri: Barut [Konu Anlatım]   Barut [Konu Anlatım] I_icon_minitimePerş. Haz. 03, 2010 7:39 am

Füze De Bitti Artık Lazer Teknolojisi var Smile
Co-Admin
Co-admin
Co-admin
Co-Admin

Başarı Puanı : 54
Rep Puanı : 0

Para Cüzdanı

MesajKonu: Geri: Barut [Konu Anlatım]   Barut [Konu Anlatım] I_icon_minitimeC.tesi Haz. 05, 2010 7:18 pm

mum tekerlek gibi bazı önemli şeyleride yaparmısın
http://dersmatik.yetkinforum.com/
Co-Admin
Co-admin
Co-admin
Co-Admin

Başarı Puanı : 54
Rep Puanı : 0

Para Cüzdanı

MesajKonu: Geri: Barut [Konu Anlatım]   Barut [Konu Anlatım] I_icon_minitimeC.tesi Haz. 05, 2010 7:19 pm

resimde süper olmuş ellerine sağlık Razz
http://dersmatik.yetkinforum.com/
BiLGe aDMiN
Admin
Admin
BiLGe aDMiN

Başarı Puanı : 406
Rep Puanı : 33

Para Cüzdanı

MesajKonu: Geri: Barut [Konu Anlatım]   Barut [Konu Anlatım] I_icon_minitimeÇarş. Haz. 09, 2010 7:48 am

REsimli anlatım güzeL:)
Admin
Admin
Admin
Admin

Para Cüzdanı

MesajKonu: Geri: Barut [Konu Anlatım]   Barut [Konu Anlatım] I_icon_minitimeÇarş. Haz. 09, 2010 9:00 am

+Rep Lerinizi Esirgemeyin Wink

Barut [Konu Anlatım]
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Was/Were [Konu Anlatım]
» Ses [Konu Anlatım]
» Çokgenler [Konu Anlatım]
» Elektirik [Konu Anlatım]
» Adaptasyon [Konu Anlatım]