Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Sitemize Üye Alımı Vardır ! Yetkili Olmak İstiyenler Admin veye Bilge Admine Ö.m Atabilirler.

II. Dünya Savaşı [Konu Anlatım]

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin

Başarı Puanı : 419
Rep Puanı : 3

Para Cüzdanı
Para Para: 0

II. Dünya Savaşı [Konu Anlatım] Empty
MesajKonu: II. Dünya Savaşı [Konu Anlatım]   II. Dünya Savaşı [Konu Anlatım] I_icon_minitimeÇarş. Haz. 02, 2010 12:08 pm

II. Dünya Savaşın

II. Dünya Savaşı [Konu Anlatım] 24w4uty

Üst soldan saat yönünde;: Nazi Almanyası askerlerinin marşı; Toplama kampındaki Yahudiler; Berlin Muharebesinde Kızıl Ordu askerlerinin Reichstagı işgal edişi; Nagasaki'ye atom bombası saldırısı; Çin Cephesinde ilerleyen Japon askerler; Stalingrad Muharebesi'nde Kızıl Ordu birliklerinin karşı taarruzu
Tarih Çatışma: 1 Eylül 1939 – 15 Ağustos 1945
Hukuken: 1 Eylül 1939 – 2 Eylül 1945
Bölge Avrupa, Büyük Okyanus, Güneydoğu Asya, Ortadoğu, Akdeniz ve Afrika
Sebep
Sonuç Müttefikler kazandı. ABD ve SSCB gibi süper güçler ortaya çıktı. Nato ve Doğu Bloku olmak üzere iki kutuplu güç dengesi oluştu, bu da Soğuk Savaş'a ortam hazırladı.

II. Dünya Savaşı'na katılan devletler.

Müttefik Devletler yeşil (Pearl Harbor Saldırısından sonra katılanlar açık yeşil), Mihver Devletleri mavi (işgal ve ilhak edilen devletler dahil) ve tarafsız ülkeler gri renkle belirtilmiştir.

Eylül 1939'dan Aralık 1945'e II Dünya Savaşı.

Batı Müttefikleri ve hakimiyeti altındaki bölgeler
Sovyet Rusya ve Müttefikleri
Mihver devletleri, hakimiyeti altındaki bölgeler ve Vişi Fransası
Tarafsız

II. Dünya Savaşı, 20. yüzyılda dünya çapında yapılan iki savaştan ikincisidir. Altı yıl boyunca, dünyanın çeşitli bölgelerinde süren kesintisiz savaşlarla baş gösteren II. Dünya Savaşı'nın, Alman ordularının Polonya'ya saldırdığı 1 Eylül 1939 tarihinde başladığı kabul edilir. Ne var ki birbirinden kopuk görünseler de bu tarihten önceki çatışmalar da, savaşta birincil rol oynayan tarafların stratejik hedefleri arasında yer aldığından, savaşın başlangıcı tarihsel olarak daha önceleridir.Kimi tarihçiler ve uzmanlar tarafından I.Dünya Savaşı'nın devamı hatta son hesaplaşması olarak da görülmektedir. Türkiye İsmet İnönü'nün başarılı taktikleri sayesinde savaşa resmen katılmamış hiçbir mal ve can kaybı yaşamamış; fakat yoğun baskılar üzerine Nisan ayında Müttefiklerin yanında savaşa girmiştir.
http://dersmatik.yetkinforum.com

II. Dünya Savaşı [Konu Anlatım]
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Birinci Dünya Savaşı [Konu Anlatım]
» Ses [Konu Anlatım]
» Was/Were [Konu Anlatım]
» Hacim [Konu Anlatım]
» FraktaL[Konu AnLatım]