Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Sitemize Üye Alımı Vardır ! Yetkili Olmak İstiyenler Admin veye Bilge Admine Ö.m Atabilirler.

Savaş ve Türkiye [Konu Anlatım]

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin

Başarı Puanı : 419
Rep Puanı : 3

Para Cüzdanı
Para Para: 0

Savaş ve Türkiye [Konu Anlatım] Empty
MesajKonu: Savaş ve Türkiye [Konu Anlatım]   Savaş ve Türkiye [Konu Anlatım] I_icon_minitimeÇarş. Haz. 02, 2010 12:15 pm

Savaş ve Türkiye

Savaş ve Türkiye [Konu Anlatım] 24w4uty

Türkiye II. Dünya Savaşı’na askeri anlamda katılmamış olmasına karşın, bu topyekün savaşın etkilerini derinden yaşamıştır. Savunma amacıyla Çakmak Hattı yapılmıştır. Öte yandan Türkiye yönetimi, bir yandan başını Almanya'nın çektiği Mihver devletler, diğer yandan da Müttefikler arasında bir denge politikası sürdürerek savaşın dışında kalmaya çabalamışlardır. Mihver ve Müttefik politikaları genel anlamda Türkiye'yi Akdeniz'deki güç dengelerinde kendi safına çekmeye yönelikdir.
İnsan kaynakları yönünden ağır sonuçları yaşanan bir Kurtuluş Savaşı'nın hemen ardından yeni bir savaşa girmemek konusunda kesin olarak kararlı olan Türkiye yönetimi, sonuna kadar denge politikasını sürdürebilmiştir. Buna göre 1943'e kadar Almanya'nın istediği krom ve bor'u temin etmiştir. 1943'ten sonra ise Balkanlar'daki Alman gerilemesine karşılık Almanya ile anlaşmayı fesh etmiş daha sonra ise Alman-Türk tarafsızlık antlaşmasını da yürürlükten kaldırmıştır.

Türkiye yönetiminin savaş dışı kalmak konusundaki çabalarının ilk su yüzüne çıkmış girişimleri 1939 yılı başlarına denk gelir. Esasen Türkiye yönetimi, Avrupa'da topyekün bir savaşın kaçınılmaz olduğu konusunda sağlam bir öngörüye sahiptir. Amerikalı General McArthur’la 1931 senesinde yaptığı bir konuşmada Mustafa Kemal ****** şöyle diyor;

" Versay Anlaşması I. Dünya Savaşı’nı hazırlayan nedenlerin hiç birini ortadan kaldırmamış, aksine dünün başlıca rakipleri
http://dersmatik.yetkinforum.com

Savaş ve Türkiye [Konu Anlatım]
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Türkiye Selçukluları [Konu Anlatım]
» Ses [Konu Anlatım]
» Was/Were [Konu Anlatım]
» FraktaL[Konu AnLatım]
» Çözünürlük [Konu Anlatım]